TİKA Başkanı Kayalar: Doğru Haberin Yayılmasında TİMBİR’in Büyük Sorumluluğu Var

by Timbir

Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serkan Kayalar, ‘’Doğru haber, yalan haber kadar etki alanı göstermiyor. Özellikle doğru haberin yayılması ve bizim gibi kullanıcılarla buluşması adına TİMBİR üzerinde de büyük bir sorumluluk var.’’ dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı kararnameyle resmen kurulan, 81 il ve 20 ülkede ve binden fazla üyesiyle faaliyetlerini sürdüren Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) heyeti, Ankara’da 3 gün süren temaslarda bulundu.

TİKA Başkanı Kayalar: Doğru Haberin Yayılmasında TİMBİR’in Büyük Sorumluluğu Var

Bu kapsamda TİMBİR Heyeti, TİKA Başkanı Serkan Kayalar’la bir araya geldi. TİMBİR Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa, TİMBİR’in yurt içi ve yurt dışı faaliyetleri hakkında Kayalar’a bilgi verdi, Basa, özellikle Balkanlar başta olmak üzere TİMBİR’in hem yurt içi hem de yurt dışı işbirliklerinde TİKA ile ortak projelerde çalışma hedeflerini aktardı.

‘’TİMBİR’in Tecrübesini Yurtdışı İle Buluşturmasının Önemine İnanıyoruz’’

TİMBİR heyetini karşılayan Başkan Kayalar, internet medyasının doğru haberin yayılmasında önemli bir yere sahip olduğunu belirtirken, doğru haberin yayılmasında TİMBİR’in büyük bir sorumluluk olduğunu söyledi.

İnternet medyasının gelişiminin yurtdışında özellikle hızla devam ettiğini ancak tecrübeli kurumların deneyimlerini bu alana aktarmadan kaliteli haberciliğin yapılamayacağını aktaran Kayalar, TİMBİR’in tecrübelerinin yurtdışına buluşturulmasının öneminden bahsetti.

TİKA Başkanı Kayalar: Doğru Haberin Yayılmasında TİMBİR’in Büyük Sorumluluğu Var

Başkan Kayalar, ‘’İnternet medyası aynı zamanda yurt dışında da oldukça gelişim göstermekte. Ama bu gelişim her yerde aynı hızla seyretmiyor. Bazı yerlerde daha farklı seviyede, bazı yerlerde ise özellikle bizim tecrübemizden faydalanma noktasında belirli ihtiyaçları olan coğrafyalarımız var.

Bu manada da kapasite paylaşımını ülkemizle, dost coğrafyalarla buluşturmanın oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. Oralardaki kapasitelerin arttırılması noktasında da yapılabilecek her işi de değerli görüyoruz. TİKA olarak özellikle medya alanında neredeyse 30 yıldır sayamayacağımız kadar çok proje gerçekleştirdik. Genelde gerçekleştirdiğimiz projeler o ülkelerdeki ilk aşamada medya alanındaki fiziki kapasiteyi iyileştirmek üzerine oluyor.

Yani teknik donanım destekleri sağlamak gibi. Bunun yakın zamandaki örnekleri Türk devletlerindeki coğrafyalarda gerçekleştirdik. Stüdyolar kurduk, çeşitli altyapı imkanlarını iyileştirdik. Tabii ki bu ülkemizden yurt dışına yönelik bir faaliyet alanı. İkinci olarak bu medya kuruluşlarına az önce de söylediğim gibi bizim tecrübemizi onlarla buluşturma noktasında bir TİKA’nın aracı rolü var ve dünyanın birçok yerinden medya mensubunu ülkemizde bizim ilgili kuruluşlarımızda çeşitli eğitim programlara tabi tutuyoruz. Devletimizin ilgili kurumları dışarıdaki medya kuruluşlarıyla tecrübesini paylaşma noktasında azami noktada bize destek sağlıyor.

Tabi bunun ötesinde sivil toplum kuruluşlarımızın sahadaki faaliyetlerini desteklemek de aynı zamanda TİKA’mızın önemli hedeflerinden birisi. Aslında başkanla geçtiğimiz aylarda yaptığımız görüşmede TİMBİR’in bu tecrübesini yurtdışı ile buluşturmanın önemine inanıyoruz. Çünkü sizler oralarda olacaksınız ki ülkemizle orası arasındaki ünsiyetin bir parçasının en sağlıklı yollarından birisi de sivil toplum kuruluşların bu manadaki çalışmaları. Şunu göreceksiniz; sahadaki bölgesel medya kuruluşlarının ülkemiz tecrübesinden alacağı ve bu manada kendine alan açacağı çok ciddi bir potansiyel var. ‘’ diye konuştu.

‘’Önümüzdeki Dönemde Önemli İşler Yapacağız’’

Başkan Kayalar, internet haberciliğinde dezenformasyonun önüne geçilmesinde ve doğru haberin yayılmasında TİMBİR’in büyük sorumluluğu olduğunu vurguladı.
TİMBİR heyeti ile birlikte çok daha önemli işler yapılacağını belirten Kayarlar, ‘’Dostane bir şekilde şunu söylemek istedim. Yapacağımız programlarda özellikle her dakikasının dolu dolu geçmesine özen göstermekte fayda görüyorum. Kimi zaman çünkü paneller, konferanslar, buluşmalar, forumlar yapılıyor. Bu buluşmaların panellerin, forumları temsil ya da bir şekilde ağırlama programından öteye geçemediğini görüyoruz.

Güzel fotoğraflar veriliyor, basında bol bol yer alıyor ama o insanlar ülkelerine döndüklerinde biz buradan hangi tecrübeyle döndük sorusunun cevabı yoksa hedef açıkçası on ikiden vurulmamış oluyor. Bu bakımdan sağ olsun sayın başkanımız zaten TİMBİR’i kurarken de bir hedefle, gayeyle yola çıktı. Buradaki çok değerli Yönetim Kurulu’nun da hem kendi illerinde hem de genel anlamda bir vizyonu var.

Ben bu sinerjinin yurtdışı içinde büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Bu forumları daha da farklı coğrafyalara genişletmenin bence faydası var. TİMBİR’in burada tanımalarının imkanı çok iyi, daha sonraki senelerde inanıyorum ki fırsatları buradan dışarıya yönelik bir kapasite inşasına doğru çevirebiliriz. Eminim ki önümüzdeki dönemde çok değerli işler yapacağız. Tabii internet medyasının sorumluluklarının çok daha büyük olduğuna inanıyorum.

Çünkü eskiden yazılı basınla ilgili süreçlerde dezenformasyonun yayılması çok kolay değildi ya da orada tekzip mekanizmaları işliyordu. Artık bugün internette bir habere bakıyorsunuz, o haber yalan haber bile olsa milyonlara ulaşmış oluyor. Doğru haber, yalan haber kadar ne yazık ki etki alanı göstermiyor. Bu manada da özellikle doğru haberin yayılması ve bizim gibi kullanıcılarla buluşması adına TİMBİR’in üzerinde de bence büyük bir sorumluluk var.’’ ifadelerini kullandı.

Toplantı sonunda Serkan Kayalar ve TİMBİR heyeti hatıra fotoğrafı çektirdi.

TİMBİR Heyeti Şu İsimlerden Oluştu:

Dr. Süleyman Hasan BASA – TİMBİR Genel Başkanı

Rıfat SAİT – TİMBİR Genel Başkan Vekili

Av. Cüneyd ALTIPARMAK – TİMBİR Genel Başkan Vekili

Muhammet KAÇAR – BHA Genel Müdürü

Cengiz AKSAN – TİMBİR Başkan Yardımcısı

Semra A. AKYÜREK – TİMBİR Başkan Yardımcısı

Adil KOÇALAN – TİMBİR Başkan Yardımcısı

Serap Ülkü ÖZDEMİR – TİMBİR Ege Bölge Başkanı

Abdurrahman AKSU – TİMBİR Genel Sekreter

Mehmet AYDIN – TİMBİR Başkan Yardımcısı

Menderes DEMİR – TİMBİR Başkan Yardımcısı

Fatih TÜTEN – TİMBİR Danışma Kurulu Üyesi

Muammer BALOĞLU – TİMBİR Teşkilat Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi

Muammer BOSTAN – TİMBİR Sayman Üyesi

Özkan DİKMEN – TİMBİR Trakya Bölge Başkanı

Selçuk ÖZDEMİR – TİMBİR Doğu Anadolu Bölge Başkanı

Veysel CINCIK – TİMBİR Danışma Kurulu Başkanı – Hatay Temsilcisi

Doç. Dr. Tunay KAMER- Kastamonu Üniversitesi Öğretim Üyesi

You may also like

Leave a Comment