TİMBİR’DEN ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

by Timbir

Türk İnternet Medya Birliği 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarken Gazze’de 93 gündür gerçekleşen katliamda hayatını kaybeden gazetecileri anıyoruz.

Türk İnternet Medyasının bir araya geldiği 81 ilde ve aynı zamanda 20 ülkede temsilcisi olan 1000’e yakın internet haber sitesinin bir araya geldiği TİMBİR mesajında, 7 Ekim 2023’ten beri Gazze’ye yönelik birçok saldırıda çocuk, kadın masum insan katledildi. :

Bu saldırılar sadece Uluslararası Hukuk, Savaş Hukuku ve Uluslararası Ceza Hukuku kurallarını, Cenevre ve Lahey Sözleşmelerini değil, insanlık vicdanını ihlal etmiştir.

Hastaneleri, okulları, cami ve kiliseleri, mülteci kamplarını, ambulansları, yaralı konvoylarını, kültürel mirası bombalayan İsrail, sivil insanlara açlık ve susuzluk çektirerek, enerji ve diğer temel ihtiyaç maddelerine ambargo uyguladı.

Gazze’de bebekleri, çocukları, kadınları, silahsız sivilleri, gazetecileri öldürdü. Tüm bu konular, savaş suçunun konusu olmanın yanı sıra aynı zamanda insanlığa karşı da işlenen suçlara da konu olmaktadır.Gazze’de yaşanan tüm bu katliam, dünyanın çeşitli üniversitelerinde çalışan akademisyenler, insan hakları savunucuları, sanatçılar, sporcular, gazeteciler, kanaat önderleri, din adamları, hâkim ve savcılar, uluslararası toplumu harekete geçirdi.

Yarın 10 Ocak, yani “Çalışan Gazeteciler Günü”. Ama biz yarın Çalışırken Katledilen Gazetecileri anmalıyız. Çünkü 7 Ekim’den beri Gazze’de 110 gazeteci katledildi.”

Ayrıca 6 Şubat Depremlerinde hayatını kaybeden Gazeteci arkadaşlarımızı da minnet ve saygı ile anıyoruz.

TÜRK İNTERNET MEDYA BİRLİĞİ

TİMBİR

You may also like

Leave a Comment