TİMBİR’in Basın Sponsorluğunda; Kosova ve Türk İş İnsanları bir araya geldi

by Timbir

Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (BASAM) Başkanlığı tarafından Kosova Ticaret Odası, Kosova Sanayi Odası, Prizren Ticaret Odası ve AKB Derneği iş birliği ile Kosova’nın başkenti Priştine’de gerçekleşen Kosova ve Türk İş İnsanlarını buluşturan iş forumu etkinliği başladı.

Balkanlarda büyük buluşma; Kosova ve Türk İş İnsanları bir araya geldi

BHA-KOSOVA

Kosova ile Türkiye arasında ticaretin ilerletilmesi ve yatırımların artması amacını ile düzenlenen Kosova-Türkiye Ticaret ve Yatırım Forumu Kosova’nın başkenti Priştine’de yapıldı. İki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin daha ileriye taşınması amacıyla yapılan Forum’da Kosova ile Türk iş insanları bir araya geldi.

Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (BASAM) ve Kosova Ticaret  Odası (OEK) işbirliğiyle  düzenlenen foruma, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Tunç Angılı, Kosova Azınlık İşleri ve İnsan Haklarından Sorumlu Başbakan Yardımcısı Emilija Redzepi, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı Fikrim Damka, BASAM Başkanı Rifat Sait, Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa, Genç Girişim ve Yönetişim Derneği Başkanı Nezih ALLIOĞLU, TİMBİR Dış İlişkiler Kurulu Başkanı Metin Karakoca, TİMBİR İstanbul Temsilcisi Adil Koçalan, TİMBİR Kurucu Üyesi Fahri Yağlı, OEK Başkanı Lulzim Rafuna, Türkiye ve Kosova’dan iş adamları ile diğer davetliler katıldı.

BÜYÜKELÇİ ANGILI: TÜRKİYE’NİN KALBİNDE BÜYÜK BİR YERİ VAR

İki ülke milli marşlarının çalınmasıyla başlayan toplantıda konuşan Büyükelçi Angılı, Kosova’nın küçük bir ülke, ancak Türkiye’nin kalbinde büyük bir yeri olan ülke olduğunu anımsatarak, Kosova ile Türkiye arasında ticaret ve yatırım alanındaki ilişkilerin derin, yoğun ve çok boyutlu olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Kosova’da 400 milyon Euro’luk  yatırımı olduğunu kaydeden Büyükelçi Angılı, Türk yatırımcıların Kosova’da 10 bin kişiye istihdam sağladığını belirtti.

Büyükelçi Angılı, 2022 yılında Türkiye ile Kosova arasında ticaret hacminin 800 milyon Euro’yu geçtiğini,  Türkiye’nin de, Kosova’nın en büyük ticaret partneri olduğunu hatırlattı. Angılı, “2023 yılında şu ana kadarki verilere göre bu 800 milyonu da geçerek inşallah 1 milyar Euro’luk bir ticaret hacmine ulaşmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

FİKRİM DAMKA: İYİ SONUÇLAR ALINACAKTIR

Bakan Fikrim Damka da, Kosova ile Türk iş insanlarının bir araya geldiği ticaret ve iş forumundan iyi sonuçlar alacaklarına inandığını belirterek, Kosova Hükümeti’nin yatırımcıları mali kolaylık ile geniş altyapı imkanları sağladığını belirtti. Kosova’da üreterek, Avrupa Birliği (AB) ve ABD’ye herhangi bir engel olmadan dış yatırımcıların ürünlerini satabilmek imkanına sahip olduğunu kaydeden Bakan Damka, Türk iş insanlarını Kosova’da yatırım yapmaya davet etti.

Başbakan Yardımcısı Redzepi de Kosova’nın teknoloji, altyapı ve enerji sektörlerini geliştirmeye odaklandığını, Türkiye’nin bu alanlarda sahip olduğu deneyim, uzmanlık ve kaynaklardan istifade etmek istediklerini aktardı.

Konuşmalarının ardından Kosova-Türkiye Ticaret ve Yatırım Forumu, düzenlenen paneller ve iki ülke iş insanlarının B2B görüşmeleriyle devam etti.

BASAM BAŞKANI RİFAT SAİT: ÖNEMLİ BİR BULUŞMA GERÇEKLEŞTİ

Kosova-Türkiye Ticaret ve Yatırım Forumu’nu düzenleyenlerden BASAM Başkanı Rifat Sait yaptığı açıklamada, bu büyüklükteki Kosova’da ilk forumun yapıldığını ve foruma Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen ve imalat  yapan küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ) sahipleri bu önemli buluşmaya katıldığını söyledi.

Forum çerçevesinde yapılacak görüşmelerden iyi sonuçlar alınmasını beklediğine işaret eden Sait, BASAM’ın da iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine öncelik verdiğini hatırlattı. Sait “İki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesinde en büyük unsurlardan biri ticarettir. Ticaret artarsa, ilişkiler de daha güçlü şekilde gelişir” ifadelerini kullandı.

Kosova-Türkiye Ticaret ve Yatırım Forumu’nu düzenleyenlerden Kosova Ticaret Odası Başkanı Lulzim Rafuna da yaptığı açıklamada forumda, Kosova ile Türk iş insanlarının bir araya gelerek, ortak noktalarda buluşacaklarını, dolayısıyla forumdan iyi sonuç alınmasını beklediklerini ifade etti. Türkiye’nin Kosova’da en büyük yatırımcı ülke olduğuna işaret eden Rafuna, forumun, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere hız kazandırmak için önemli bir fırsat olacağını değerlendirdi.

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği Başkanı Nezih ALLIOĞLU;

Kosova’daki yatırım imkanlarını görmek, işbirliği yapmak için geldik. Türk ile Kosovalı işadamları arasında köprü olmaya hazırız.

TİMBİR GENEL BAŞKANI DR. BASA PANELDE KONUŞTU, 

MEDYA BİRLEŞİRSE HALKLARDA BİRLEŞİR

İş Forumunda düzenlenen panellerde Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa da konuşmacı olarak yer aldı. BASA, Türkiye ile Kosova ve Balkanlar arasındaki medya ilişkilerini anlattı, yürüttükleri projeleri paylaştı. 

You may also like

Leave a Comment