Türkiye’nin en çalışkan STK Başkanlarından Dr. Süleyman BASA ve TİMBİR

by Timbir

İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu (İMEF) ile Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) Başkanı Dr. Süleyman Basa, gerçekleştirdiği proje ve etkinlikler ile internet haberciliğine katkı sağlamaya ve takdir toplamaya devam ediyor.

featured

TİMBİR Başkanı Dr. Basa projeleriyle takdir alıyor

İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu (İMEF) ile Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) Başkanı Dr. Süleyman Basa,  Birlik Haber Ajansı (BHA) ‘nın kuruluşuna da öncülük etti. BHA 81 il ve 25 ülke temsilciliği ile üyelere ücretsiz haber servis ediyor.

“Amacımız internet medyasının kalitesini artırmak”

3335 sayılı yasa kapsamında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayı ile kurulan TİMBİR Genel Başkanı Dr. Basa, kuruluş amaçlarından bahsederek şunları söyledi:

“İnternet Medya ve Bilişim Federasyonumuz 2010 yılında kurulduğu zaman internet ve internet haberciliği, güvenli internet alanlarında çalışıyorduk. Bu çalışmalar sonucunda TİMBİR doğdu. Burada ana amacımız internet medyasını bir araya getirmek, internet medyasının öncelikle kalitesini artırmak ve üretmekti. Devlet ile medya arasında bir aracı kurum olarak çalışabilmek amacımızdı.”

TİMBİR’in internet medyası alanında gerçekleştirdiği etkinlik ve projeler:

Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğiyle 1000 tane internet haber sitesine telif eğitimi ve kişisel veri eğitimi.

Sosyal medya kullanımı eğitimi.

İçişleri Bakanlığı desteğiyle Türk İnternet Medyasının Kalitesini Artırmak projesi kapsamında 7 bölgede habercilik eğitimi.

81 ilden 104 kurucunun Ankara’ya gelmesiyle, RTÜK ev sahipliğinde, İçişleri Bakanlığının desteğiyle Afet ve Acil Durum Haberciliği eğitimleri.

“Dezenformasyonu devlet eliyle yok edemezsiniz”

TİMBİR’in kuruluş amaçları arasında dezenformasyonu önlemek olduğunu dile getiren Dr. Basa, “Türkiye’de doğru habercilik yapan insanları bir araya getirerek, yalan haber karşısında daha çok doğru haberi yayıp, bir sistem oluşturmak istiyoruz” dedi.

“Her yerde muhabirimiz olduğunu gördük ve Birlik Haber Ajansı’nı kurduk”

Birlik Haber Ajansı’nın kuruluş amaçlarından söz eden Dr. Basa şunları kaydetti:

“Çalışmalarımızı gerçekleştirirken her yerde muhabirimiz olduğunu gördük ve Birlik Haber Ajansı’nı kurduk. Ajansımız bir şirket değil, bir kişiye ait değil, tüm üyelerimize ait. Türkiye’de ilk defa bir haber kooperatifi kuruldu, dünyada bir örneği yok.”

You may also like

Leave a Comment